Výroba insertů z kartonplastu do KLT přepravek pro společnost Robatech
Případová studie
Robatech, výrobce špičkových lepicích systémů pro průmyslové aplikace
Firma Robatech má sídlo ve švýcarském Muri. Od roku 1975 zde vyvíjí a vyrábí lepicí systémy pro průmyslové aplikace tavných lepidel, lepidel nanášených za studena a PUR lepidel.
Skupinu Robatech tvoří více než 670 zaměstnanců různých specializací a partnerů ve více než 80 zemích světa. Výrobky umožňují zákazníkům z odvětví, jako jsou obalový průmysl, zpracovatelský průmysl, grafický průmysl, výroba matrací, dřevozpracující průmysl nebo stavebnictví, vyrábět své produkty pomocí vhodných lepidel.
V roce 2023 založil Robatech nový výrobní závod ve Znojmě. Vyrábí a testují se zde vysoce kvalitní tavicí systémy, aplikační hlavy a vyhřívané hadice pro průmyslovou aplikaci různých typů lepidel. Tento závod nás poptal s požadavkem na výrobu mřížek z kartonplastu.

Poptávka: Návrh a výroba insertů do KLT boxů pro ukládání aplikačních hlav na tavné lepidlo
Zástupce firmy Robatech se na nás obrátil s prosbou o vyhotovení 3 typů mřížek pro ukládání jejích produktů. Těmi jsou aplikační (stříkací) hlavy na tavné lepidlo. Pro dřívější ukládání svých výrobků klient používal příčky vyhotovené z plexiskla, jež byly nákladné na výrobu a náchylné k poškození. Nové inserty do logistických obalů (konkrétně do KLT beden), které u nás klient poptal, měly tyto rozměry:
- Mřížka o rozměru 350 x 250 x 10 mm – 8 ks, matrice 10×2
- Mřížka o rozměru 555 x 350 x 10 mm – 5 ks, matrice 5×4
- Mřížka o rozměru 555 x 350 x 10 mm – 5 ks, matrice 20×2
Klient nám dodal jednoduché náčrtky rukou, aby lépe přiblížil svou představu nového insertu. I takto jednoduchá vizualizace mnohdy stačí, abychom získali jasnou představu o požadavcích a byli schopni se pustit do návrhu.
Zvolené řešení: Insert z kartonplastu se speciálním uchycením mřížky kvůli maximální úspoře místa
Snažili jsme se vyhovět přání zákazníka, který požadoval co největší úsporu místa v boxu. Pro návrh a výrobu jsme proto zvolili jiný technologický postup, než u podobných zakázek používáme standardně.
Jako materiál jsme vybrali kartonplast černé barvy o tloušťce 3,5 mm a hustotě 800 g/m2. Všechny mřížky v sérii se při plotrování vešly na 4 pláty kartonplastu o rozměru 2 400 x 2 100 mm. Výroba tak byla maximálně úsporná a s minimem odpadu.
Při přípravě vzorku 10×2 vyžádaného klientem naše vývojářka přišla s návrhem, že by uchycení mřížky nebylo standardně „na packy“, ale pouze protažením mřížky skrz výřezy obvodového kartonplastu. Toto uchycení bylo možné, protože zákazník si mřížku vložil do KLT boxu. Ten jí zajišťoval potřebnou stabilitu.
Mřížky většinou skládáme tak, že packy držící mřížku jsou na všech stranách lepeny zvenku boxu, jedna za druhou. Tentokrát jsme postupovali jinak. Dlouhé příčky jsme pro zpevnění mřížky uchytili packami do obou boků krátkých stran. Krátké příčky jsme upevnili pomocí výřezů v bočních dlouhých stranách. Obvod mřížky jsme zhotovili z jednoho kusu, který jsme ohnuli v rozích a slepili jednou packou. Tím se projekt lišil oproti jiným podobným projektům, kde děláme packy na každém rohu.
Výsledek: Rychlá realizace, maximální využití materiálu = minimální odpad
Tato zakázka byla rychlá a efektivní. Nařezání plátů na požadovaný tvar trvalo na našem plotru 1,5 hodiny. Výroba a zabalení pro zákazníka trvaly celkem 4 hodiny.
V podobném duchu se vyjádřil také klient: „Dříve jsme pro organizaci našich výrobků v KLT boxech používali přihrádky z plexiskla. Jejich výroba byla finančně mnohem náročnější než řešení navržené týmem Lemmaconu. Rychlost výroby a dodání pak byla „jen“ příjemnou třešničkou na dortu.“
Na tomto projektu jsme si vyzkoušeli jiný postup při skládání mřížek při výrobě insertu a zefektivnili tak celý proces. Ušetřili jsme na materiálech i času při výrobě. Díky tomu jsme mohli zákazníkovi nabídnout lepší cenu. Dosáhli jsme tak win-win situace a spokojenosti na obou stranách.